środa, 29 stycznia 2014

Pierś z kaczki - przepis na carpaccio z kaczki i na kaszotto z burakami

Carpaccio z kaczki - przepis
Kaszotto z burakami - przepis na  niebanalny dodatek pasujący do wielu dań

Taki polski fusion. Wbrew pozorom przygotowanie tej potrawy nie zajmuje więcej niż 40 minut. Dla tych, którzy chcą odkryć kaczkę na nowo, i dla tradycjonalistów szukających ciekawych inspiracji.

Składniki:

Carpaccio z kaczki:

- 1 litr wody
- pół pomarańczy
- 2 łyżki cukru muscavado
- 1 łyżka miodu
- anyż gwiazdkowy (1 szt)
- kilka ziaren kardamonu
- łyżeczka gałki muszkatałowej
- laska cynamonu
- 3 jagody jałowca
- 2 listki laurowe
- łyżka sosu worcester
- łyżka sosu sojowego
- podwójna pierś z kaczki

Kaszotto z burakami:

- szklanka kaszy perłowej (można użyć tez pęczaku)
- ugotowane, pokrojone w kostkę buraki (250 g, czyli dwa mniejsze lub jeden duży)
- bulion z dodatkiem koncentratu barszczu (ok. 750 ml)
- starty ser grana padano lub parmezan (ok. 100g)
- 2 łyżki kaczego smalcu (ewentualnie może być oliwa)

Przygotowanie:

W małym garnku zagotowujemy litr wody. Kardamon oraz jałowiec rozcieramy w moździerzu. Z pomarańczy wyciskamy sok, skórkę kroimy na mniejsze kawałki. Do wody dodajemy cukier, miód, oraz wszystkie przyprawy. Po zagotowaniu odstawiamy na bok i wrzucamy pierś z kaczki (pozbawioną skóry). Zostawiamy pod przykryciem na około 40 minut.

Kaszę płuczemy. Na patelni podgrzewamy tłuszcz i wrzucamy kaszę. Jak się zeszkli, zalewamy chochlą ciepłego bulionu. Robimy tak dopóki, kasza nie zmięknie (ok. 35-40 minut) Pod koniec dodajemy pokrojonego buraka, oraz starty ser. Mieszamy aż się rozpuści.

Kaczkę kroimy w cienkie plastry, posypujemy świeżo zmielonym pieprzem i podajemy z kaszotto.



Po amerykańsku - steki

Steki to klasyk kuchni amerykańskiej, ostatnio cieszą się u nas coraz większą popularnością. Dobrze przygotowane są soczyste i miękkie. Wiadomo, że nie jest to lekki posiłek, jednak wielu mężczyzn (i kobiet również) będzie zachwyconych takim daniem. Możemy je podać z różnymi dodatkami, pasować będą frytki, pieczone ziemniaki, czy też warzywne puree. Dobrym dodatkiem będzie też surówka z poprzedniego przepisu. W polskiej rzeczywistości ciężko jest kupić w dobrej cenie wołowinę nadająca się na steki (chociaż jest ostatnio coraz lepiej). Dlatego, ja proponuję wcześniej je zamarynować.

Składniki:

 - 2 kawałki wołowiny (rostbef lub antrykot), muszą być takiej samej wielkości
- 2 łyżeczki musztardy dijon
- zioła (tymianek, rozmaryn, ewentualnie oregano)
- odrobina oliwy
- sól i świeżo zmielony pieprz




Przygotowanie:

Przygotowujemy marynatę - mieszamy musztardę z oliwą i ziołami, dokładnie smarujemy oba kawałki mięsa. Zawijamy w folię i wsadzamy do lodówki na minimum 4 godziny (można marynować całą noc, lub 24 godziny, zależy ile mamy czasu).

Mięso wyciągamy z lodówki, CO NAJMNIEJ PÓŁ GODZINY przed smażeniem.  Nigdy nie smażymy od razu, bo steki wyjdą twarde! Marynatę wycieramy, teraz solimy wołowinę. Smażymy na bardzo rozgrzanej oliwie, najlepiej obracamy co 30 sekund (równomiernie się wysmaży). Czas smażenia zależy od indywidualnych preferencji, oraz od grubości mięsa.

Steki krwiste (rare) - 2 minuty z jednej, 2 minuty z drugiej
Pół krwiste (medium rare) - 3-4 minuty na każdej stronie (ja preferuję takie)
Wypieczone (well done)  - 3-4 minuty na każdej stronie i na 8 minut do rozgrzanego piekarnika

Po smażeniu steki odkładamy na 5 minut, żeby mięso "odpoczęło". To jest bardzo ważny etap! Inaczej wszystkie soki nam "uciekną" i steki będą suche. Przed podaniem posypujemy świeżo zmielonym pieprzem.

Najwięcej zależy od jakości mięsa, ale złym przygotowaniem łatwo sprawić, że stek wyjdzie twardy i niesmaczny.



Surówka z czerwonej kapusty (coleslaw)

Taką surówkę możemy podać jako dodatek do wielu dań, na przykład do burgerów, pieczonego kurczaka, czy do steka. Jest dość pracochłonna, ale prosta. Podaję przepis na wersję mniej kaloryczną.



Składniki:

- pół główki czerwonej kapusty
- 1 marchewka
- 2-3 łyżki jogurtu naturalnego (musi być gęsty, jeśli koniecznie chcemy to dodajemy majonezu)
- 1-2 lyżki chrzanu
- sól
- cukier (ewentualnie)




Przygotowanie:

Kapustę bardzo drobno siekamy, marchewkę trzemy na tarce. Dodajemy jogurt, chrzan i pozostałe składniki. Odstawiamy na 15 minut, żeby się wszystko "przegryzło".


Lekkie śniadanie - smoothie

Składniki:

- 2 banany
- 1 pomarańcza (słodka)
- 2 garści roszponki
- 200 ml białej lub zielonej herbaty (może być aromatyzowana)
- listki mięty lub melisy do dekoracji





Przygotowanie:

Do wysokiego naczynia dodajemy wszystkie składniki i blendujemy. Herbata musi być ostudzona. Smak jest wystarczająco słodki, ale jeśli koniecznie chcemy, można dodać
cukru, lub miodu.


poniedziałek, 27 stycznia 2014

Żurek śląski - przepis - na zakwasie

Żurek śląski - przepis na tradycyjną, polską zupę.


Żurek jest jedną z moich ulubionych polskich zup, ze względu na jedyny i charakterystyczny smak. Najlepiej smakuje, gdy pogoda nas nie rozpieszcza. Jest sycący, bogaty i... czasochłonny. Wiem, że ma wielu fanów, i przeciwników. Albo się go uwielbia, albo nienawidzi. To moja wersja, mam nadzieję, że nie odbiega od oryginału.

Składniki:

 - bulion warzywny - włoszczyznę z dodatkiem przypraw (liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, jałowiec, majeranek) gotujemy ok. 40 minut (potrzebujemy ok. 2,3 - 3 litry)
- kilka suszonych grzybów (albo je gotujemy razem z bulionem, albo dodajemy namoczone, jeśli nie lubimy grzybów, to ich nie dodajemy)
- wędzony lub surowy boczek (250 g)
- biała kiełbasa (350 - 400  g)
- drugi rodzaj kiełbasy (może byś myśliwska, jałowcowa, lub co nam wpadnie w ręce) - (500 g)
- kilka ziemniaków
- dwie cebule
- zakwas na żurek (najlepiej własny) (skoncentrowanego 250 ml, rozcieńczonego 400 ml)
- chrzan (1-2 łyżki)
- śmietana 30% (100 ml)
- jajka - jedno na porcję

Przygotowanie:

Do przygotowanego bulionu dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. W międzyczasie podsmażamy na patelni boczek (na niewielkiej ilości oleju lub smalcu), jak się wytopi, dodajemy cebule i kiełbasę. Po podsmażeniu (do zarumienienia się), wrzucamy wszystko do garnka z bulionem i ziemniakami.

Jak ziemniaki będą miękkie (max 20 min. od ich wrzucenia), na wyłączonym palniku, wlewamy zakwas. Dobrze jest go wcześniej rozcieńczyć wodą, lub naszym bulionem. Dodajemy chrzan oraz śmietankę. Podgrzewamy, ciągle mieszając (mąka może przywrzeć do dna). Podajemy w miskach, lub talerzach z jajkiem. Możemy posypać natką pietruszki.

Żurek śląski - przepis

Przepis na żurek

Żurek Śląski Przepis


Na śniadanie - hummus

Hummus, czyli pasta z ciecierzycy, z pastą tahini i czosnkiem. Świetna propozycja na kanapki, do tego banalna w przygotowaniu. Hummus pasuje do każdego rodzaju pieczywa, nasze kanapki możemy uzupełniać o dowolne dodatki.

Składniki:

 - puszka ciecierzycy lub ok. 250 g samodzielnie ugotowanej
- ząbek czosnku
- pasta tahini lub zmielony sezam (ok. 3 łyżki)
- olej sezamowy (3 łyżki)
- woda (2-3 łyżki)
- sól do smaku
- wędzona ostra papryka (opcjonalnie, dla zaostrzenia smaku)



Przygotowanie:

Wszystkie składniki wrzucamy do naczynia i miksujemy na gładką masę. Podajemy z ulubionym pieczywem, oraz z dodatkami - pasują wszystkie warzywa, jajka, sery o zdecydowanym smaku, wędliny. Można zrobić więcej na zapas i przechowywać w lodówce.


środa, 22 stycznia 2014

Łosoś w tajskim stylu (curry z łososiem)

Bardzo lubię kuchnię tajską. Przynajmniej taką, którą znam z własnych (i restauracyjnych) potraw, bo w Tajlandii nie byłam nigdy. I się nie wybieram (bo nie lubię dziwnych insektów i nie dam rady pojechać do takiego kraju z bulterierem). Więc sobie jeżdżę widelcem. Dzisiaj pomysł na filet z łososia. Zaletą jest to, że przygotowanie tej potrawy zajmuje mało czasu. Pod warunkiem jeśli mamy potrzebne składniki.

Składniki:

- filet z łososia (ok. 300 g)
- mleko kokosowe (puszka 400 ml)
- czerwona pasta curry - (jedna łyżeczka, można więcej - jeśli lubimy ostre)
- papryczka chilli (ilość wedle gustu i potrzeb)
- dwie marchewki
- dwa nieduże ziemniaki
- sos rybny (1 łyżka)
- sos ostrygowy (0.5 łyżki)
- sos sojowy (1 łyżka)
- sos worcester (1 łyżka)
- bulion rybny lub warzywny, można użyć wody - max. 0,5 l  (jeśli bulion - uwaga ze słonymi przyprawami)
- kolendra lub pietruszka do dekoracji

Przygotowanie:

Ziemniaki i marchewkę obieramy i kroimy w kostkę. Do wody lub bulionu dodajemy przyprawy (sos rybny, sos worcester, sos ostrygowy i sos sojowy - UWAGA! Wszystkie te przyprawy są słone, więc jeśli nasz bulion jest już słony, zredukujmy ilość). Warzywa wrzucamy do gotującej się wody.

Gotujemy ok. 15 minut, dodajemy mleko kokosowe, pastę curry i papryczkę. Po 10-15 minutach (jak warzywa będą miękkie i ilość płynu nam się nieco zredukuje) wyłączamy. Na końcu wrzucamy pokrojonego w kostkę, surowego łososia. Nie gotujemy! Łosoś nie będzie surowy, ale zachowa odpowiednią konsystencję. Po kilku minutach podajemy, dodając kolendrę lub (jeśli jej nie lubimy) natkę pietruszki. Uwaga - ostre.




Sos BBQ pomidorowo śliwkowy

Ten sos jest świetnym dodatkiem do hamburgerów, sprawdzi się też do wszelkich grillowanych mięs. Jest dość słodki i wyrazisty, dodatek tabasco nie jest konieczny.

Składniki:

 - puszka pomidorów
 - 100g suszonych śliwek
 - 2 łyżki sosu worcester
 - łyżka ostrego sosu (tabasco)
 - oliwa





Przygotowanie:

Odrobinę oliwy rozgrzewamy w małym garnku o grubym dnie. Dodajemy pomidory i  sos worcester, podgrzewamy. Dodajemy posiekane śliwki oraz tabasco. Całość dusimy na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, do zgęstnięcia (ok. pół godziny). Miksujemy blenderem, po ostygnięciu trzymamy w lodówce (można też zapasteryzować).




wtorek, 21 stycznia 2014

Domowe burgery z indyka

Przepis na domowego burgera z indyka> dobra wersja dla tych, którzy nie jedzą czerwonego mięsa, lub po prostu nie lubią wołowiny. Można zrobić bez dodatku boczku, tylko wtedy żeby burger nie był suchy dobrze jest dodać kawałek mięsa z udźca. Taka wersja jest też mniej kaloryczna.

Składniki:

- filet z indyka (ok. 500g
- wędzony boczek (ok. 100g)
- natka pietruszki
- świeżo zmielony czerwony pieprz
- sól
- posiekana cebula (1 średnia)
Przygotowanie:

Mięso mielimy w maszynce (lub kupujemy zmielone ze sprawdzonego źródła). Indyka mielimy razem z boczkiem! Dodajemy posiekaną drobno pietruszkę, posiekaną cebulę oraz pozostałe przyprawy. Odstawiamy do lodówki, żeby się "przegryzło". Formujemy kotleciki i smażymy na niewielkiej ilości oliwy.

Bułki dzielimy na pół, kładziemy na nich usmażone kotlety (opcjonalnie możemy dać jeszcze plaster sera). Na drugiej połówce dajemy plaster boczku, wsadzamy wszystko do piekarnika nagrzanego do 200 C. Wyjmujemy po kilku minutach (jak stopi się ser i zarumieni się boczek). Smarujemy sosem, kładziemy surówkę (np. coleslaw), zamykamy bułkę, bierzemy w łapki i jemy :).


Powitanie

Zakładam bloga kulinarnego. Niezbyt oryginalnie, ale coś w życiu trzeba robić. Nie zakładam, że blog będzie poświęcony jednej, konkretnej kuchni. Z pewnością najmniej będzie tu deserów, bo to moja słaba strona. Lubię eksperymentować, co czasami prowadzi do ciekawych efektów. Lubię kuchnię azjatycką (chińską, japońską, tajską), ale z polskiej tez potrafię co-nieco. Ogólnie - gotowanie nie jest moją największa pasją. Jednak wychodzę z założenia, że jeśli chcesz zrobić coś dobrze, to zrób to sam. Gotuję, bo jestem wybredna i wymagająca. A przy okazji robię zdjęcia.

Zapraszam do mojej kuchni :).