poniedziałek, 27 stycznia 2014

Żurek śląski - przepis - na zakwasie

Żurek śląski - przepis na tradycyjną, polską zupę.


Żurek jest jedną z moich ulubionych polskich zup, ze względu na jedyny i charakterystyczny smak. Najlepiej smakuje, gdy pogoda nas nie rozpieszcza. Jest sycący, bogaty i... czasochłonny. Wiem, że ma wielu fanów, i przeciwników. Albo się go uwielbia, albo nienawidzi. To moja wersja, mam nadzieję, że nie odbiega od oryginału.

Składniki:

 - bulion warzywny - włoszczyznę z dodatkiem przypraw (liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, jałowiec, majeranek) gotujemy ok. 40 minut (potrzebujemy ok. 2,3 - 3 litry)
- kilka suszonych grzybów (albo je gotujemy razem z bulionem, albo dodajemy namoczone, jeśli nie lubimy grzybów, to ich nie dodajemy)
- wędzony lub surowy boczek (250 g)
- biała kiełbasa (350 - 400  g)
- drugi rodzaj kiełbasy (może byś myśliwska, jałowcowa, lub co nam wpadnie w ręce) - (500 g)
- kilka ziemniaków
- dwie cebule
- zakwas na żurek (najlepiej własny) (skoncentrowanego 250 ml, rozcieńczonego 400 ml)
- chrzan (1-2 łyżki)
- śmietana 30% (100 ml)
- jajka - jedno na porcję

Przygotowanie:

Do przygotowanego bulionu dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. W międzyczasie podsmażamy na patelni boczek (na niewielkiej ilości oleju lub smalcu), jak się wytopi, dodajemy cebule i kiełbasę. Po podsmażeniu (do zarumienienia się), wrzucamy wszystko do garnka z bulionem i ziemniakami.

Jak ziemniaki będą miękkie (max 20 min. od ich wrzucenia), na wyłączonym palniku, wlewamy zakwas. Dobrze jest go wcześniej rozcieńczyć wodą, lub naszym bulionem. Dodajemy chrzan oraz śmietankę. Podgrzewamy, ciągle mieszając (mąka może przywrzeć do dna). Podajemy w miskach, lub talerzach z jajkiem. Możemy posypać natką pietruszki.

Żurek śląski - przepis

Przepis na żurek

Żurek Śląski Przepis


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz